Arama motorlarında öne çıkmak (SEO)

2

Çalıştığım firmalar, bloggerlar veya kişisel sayfalar arasında bana en çok sorulan sorular: “Arama motorlarında nasıl önlere çıkarım?, Websiteme nasıl hit toplarım?, Websiteme nereden trafik sağlayabilirim?, Sitemden nasıl para kazabilirim?, Etkileşimi nasıl daha verimli alırım?, Google’da öne çıkmak?” tarzında hepimizin merak ettiği sorular. Yoğun istek üzerine ben de bugün bu işin taktiklerini önemlilik derecesine göre sırasıyla özet geçerek anlatacağım.

2

1- Özgün içerik 

Google’ın analiz botları sizin sitenizi indexlerken en çok baktığı ilk şey özgün içeriktir. Kendi ifadelerinizle, yorumlarınızla ve hayal gücünüzle yaptığınız ve farklı olan cümleler sizi sıralamada rakiplerinizin misli misli önüne atacaktır. Kopyala-yapıştır yapıp hazıra konmaya çalışanları ise misli misli geriye. Bu yüzden siz, siz olun; kesinliklikle öyle bir hataya düşmeyin. Hatta bu hata aşırı derecede olursa sitenizin arama motorlarından silinmesine kadar gidebilir.

2-SEO ayarları

Herkesin dilinde olan ama bir türlü anlam veremediği kısmı açıklamaya geldik. Google’ın analiz botlarına sitenizi nasıl tanıttığınız çok önemli.

Örneğin;

http://www.siteadresiniz.com  ve http://siteadresiniz.com normalde aynı siteyken, analiz botlarına göre bu 2 farklı sitedir, bu da 1.madde’de belirttiğim gibi botlar tarafından kopyala-yapıştır olarak algılanabilir.

Buna ek olarak URL uzantıları da bir o kadar önemlidir.(http://www.orhancansubasi.com/index.php/2017/09/12/arama-motorlarinda-one-cikmak-seo/)  bu adreste görüldüğü gibi ne kadar düzenli ve konunuzla alakalı olursa, bir o kadar ilk sıralara çıkmanız kolaylaşacaktır.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken ince bir çizgi ise ‘Türkçe Karakterler’ konusudur. 3 yıl önce kurduğum blogspot sitede rastladığım bu olay benim kötü sonuçlar almama sebep olmuştur. Eğer seo ayarları yapılmamışsa siteniz otomatik olarak UTF-8 kodlama diline çevirebilir. Bu da sizin daha kötü bir sonuç almanıza neden olabilir. Örneğin;https://siteadresiniz.com/haberler/icerik/123/Ns%L4%2Otz-Medya

3-Sosyal Medya Paylaşımları

Bildiğiniz üzere benim de içerisinde bulunduğum bu dünyanın kullanıcı sayısı bir hayli arttı. Ve bunu kullanmak sizin elinizde. Her yerde olduğu gibi herkesin tercih ettiği bir ürün her yerde öne çıkar ve kendini belli eder. Bu nedenle sitenize ne kadar çok trafik sağlarsanız. 1 click bile olsa size yararı sandığınızdan büyüktür. İlgi çekici olun ama kesinlikle istenileni vermeyin. Sürekli diğer sayada bir + bilgi ekleyin ve click artışını sağlayın.

Umarım bu küçük ama marifeti büyük olan bilgilerin size de yararı dokunacak!

 

Orhancan Subaşı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir